Jdi na obsah Jdi na menu
 


Blender

13. 4. 2007

Knížka o Blenderu

Kniha BlenderNakladtelství BEN vydalo knížku Blender - naučte se 3D grafiku, kterou napsal Pavel Pokorný. Cena je stanovena na 299 Kč. Více informací, náhled a obsah najdete v odkazu na e-shop BENu.

Blender 2.42 a Blender 2.42a

Splash screeen Blender 2.42V polovině čeervence byl vydán Blender 2.42 a cca o týden později update 2.42a, který upravuje chyby. Novinek je plno, takže stručně. Nový modifikátor Array (vhodný pro žetězy, fraktály a pod.), Render pipelines, node editor pro tvorbu materiálů, vektor blur, UW unwraping, změna ve video sekvence editoru, ... Vše se dovíte v Blender 2.42, release log. Pro renderování potřebujete nový Yafray 0.0.9.

Blender 2.41 na světě

Splash screen Blender 2.41Ještě se nám předchozí verze Blenderu neohřála na disku a už je tu po necelém měsíci nová verze 2.41. největšími změnami prošel Game Engine, kde byly např. přidány GLSL shadery, zlepšena je práce s materiály, fyzika, zobrazení s více viewporty, atd.
V hlavní funkcionalitě Blenderu je vylepšeno UV mapování a možnost vytvářet subscény v rámci jedné obrovské scény (má to zlepšit s nastavováním např. osvětlení v hlavní scéně).
Další oblastí změn je Python, kde je rozšířena funkčnost API. Objevují se nové skripty jako "mesh sculpting", další importní a exportní formáty, ... No a samozřejmě opravy chyb :)
Ke stažení je zde.

Nový Blender 2.40

Těsně před vánocemi 2005 vyšla nová verze Blenderu s číslem 2.40. Nejvíce novinek obsahuji animace postav, která byla zcela přepracována. Nově je doplněna fluidní dynamika. Zlepšení editace a rendrování particlovych systemů, zejména vlasů. Další novinkou je tzv. modifier stack, který zahrnuje modifikační fukce - např. Subsurf, zrcadleni, ...
Stahovat můžete zde

Reportáž z Blender Conference na ABC Linuxu

Vellice pěknou reportáž o Blender Conference napsal Vítěslav Válka (alias Zager) pro server ABC Linuxu.

Beta verze Blenderu 2.4

U příležitosti Blender Conference 2005 byla prezentována beta verze nového Blenderu 2.40. Ke stažení je na obvyklých místech.

Blender Conference 2005

V pořadí již třetí konference o blenderu se chystá na polovinu října 2005. Termín je nastaven na 14 - 16. 10 a místo konání je tradičně v Amsterodamu. Ukávěrka pro zaslání příspěvků je 15. srpna a přihlášky na konferenci se registrují od 15. července. Více info o konferenci.

Update Blender 2.37a

V polovině června se objevil update Blenderu s číslem 2.37a, který opravuje chyby. Úplný sezanam oprav. Vesele stahujte Blender 2.37a.

Blender 2.37

Splash Blender 2.37Poslední květnový den byla vydána nová verze Belderu s číslem 2.37. Jaké novinky můžete očekávat? K největším novinkám patři Soft Body systém, zlepšení v Subdivision a přepracovaný systém transformací.
Nové transformace - funkce To Sphere a Push/Pull. Co dělá první funkce ještě nevím, ale druhá se chová jako scale, ale prvky jse pohybují vzhledem ke středu. Vrátily se zpět transformační konstrejny - zamykání operací do rovin (dosud pouze zamčení na osu). Zlepšilo se také numerické zadávání souřadnic. Přepracování se dočkal také nástroj proporční editace, kromě zlepšení fukčnosti pribyly i další nové editační režimy. Novinkou je podpora napojování geometrie.
manipulatoryJako v konkurenčních systémech jsou k dispouici manipulátory pro posouvání, rotaci a změnu měřítka.
Technika "Soft Body" umožňuje objektum (i vrcholům) se pohybovat relaistivcky podle fyzikálních zákonů, zejména pokud se týká látek a oblečení. Také napomáhá při animacích např. svalů a pokožky. K particke systémum patří také nové silový prvek - vítr, který je použitelný právě v Soft body. Také detekce kolizí je možná pro Soft Body.
Časová osa pro tvorbu animací se také dočkala výrazných změn a zlepšení. Nejnápadnější změnou je nové GUI. Zlepšený a zjednodušený pohyb pomocí "kazetových" tlačítek. (Na kódu spolupracoval jiří Hnídek, díky :))
V rendrování je možné efektivněji používat víceprocesorové systémy. Také transpraentní filtrování je použitelné v režimech Alfa a Filtr, naví správně fungují u raytracingu. Dále je aplikováni "pravý" orto režim a systém interně pracuje s 32 bitovými bar. kanály.
Opravy Python API a skriptování, opravy chyb, a pod. Více info na Blender.org

Blíží se Blender 2.37

Jak si můžete všimnout na webu Blender.org je zmražen vývojový strom a nastává testovací fáze nové verze Blenderu. jsem zvědav co bude nového.

Projekt Orange

Blender Foundation slopečně s nizoremským uměleckým institutem vytváří animační projekt nazvaný Orange. Jedním z cílu je používání open source nástrojů během celé tvorby filmu od animací až po produkci. Film by měl být jak na DVD tak promítaný v kinech.
Na uměleckém institutu vzniká dočasné vývojové a animační studio, a postprodukce má být realizovaná začátkem přístiho roku.
Pokud máte ambice se stát členy týmu informujte se na orange.blender.org.

10 let Blenderu

Pod delší odmlce další novinky z oblasti Belnderu.
V přípravě je DVD, které mapuje 10 let vývoje Blenderu a zejména výtvorů z něho. Pokud máte zajýmavý projekt vytvořený v Blenderu, je možné jej poslat pro zahrnutí do DVD, jaká jsou kritéria výběru momentálně nevím.
DVD by mělo být venku v říjnu 2005. více info.

Starší zprávy rubriky Novinky

Kde Blender roste?

Asi nejednodušší cesta vede na oficiální stránky Blenderu. V kopii Blender Comunity najdete tutoriály, diskuzní skupiny, stažení vlastního programu, skriptů, pluginů a mnoho dalšího. Přímé stažení Blender Creator najdete na Blender download.

Ke stažení využijte také sekci download.

Dostupné platformy:

  • SGI Irix
  • Linux (x86, Alpha, PPC)
  • Solaris (SUN, SPARC, X86)
  • FreeBSD
  • BeOS
  • Windows
  • MacOS
  • PocketPC (Windows CE 3.0) pro iPAQ.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář